Lepsze narzędzia. Więcej danych. Lepsza zabawa.
Open Data Day Hackaton odbędzie się 21 lutego 2015 r.

Jesteś zaproszony. Ponownie.Od kilku lat otwarte dane zyskują na znaczeniu wraz z udostępnianiem kolejnych zbiorów danych w Europie, Ameryce Północnej i Afryce oraz rosnącymi zasobami udostępnianymi przez takie organizacje, jak choćby Bank Światowy. Sprawdźmy, co interesującego możemy z nimi zrobić.

Co to jest?

To spotkania obywateli na całym świecie, aby pisać aplikacje, uwalniać dane, tworzyć wizualizacje i publikować analizy wykorzystujące publiczne dane aby wspierać i zachęcać administrację na poziomie lokalnym, regionalnym i centralnym do wdrażania idei i zasad otwartych danych.

Kto może wziąc udział?


Każdy


Jeśli masz pomysł, jak wykorzystać otwarte dane, chcesz znaleźć interesujący projekt, który mógłbyś wesprzeć lub też po prostu chcesz zobaczyć co się będzie działo, to zdecydowanie pownieneś pojawić się na Open Data Hakaton. Bez wzgęldu na Twoje umiejętności lub zainteresowania, będzie to sposobność do nauki oraz wsparcia rozwoju globalnej społeczności otwartych danych.

Icon Dev Deweloperzy

Potrzebujemy cyfrowych harcowników, którzy przemielą dane na coś użytecznego. To oznacza wizualizacje, notyfikacje, integracje, etc., wszystko po to, aby zrobić coś szalonego i fantastycznego zarazem.

Icon Designer Designerzy

Potrzebujemy takich ludzi jak Ty, którzy sprawią, że wszystko będzie zdumiewające w wyglądzie, intuicyjne w obsłudze i zapewni płynny user experience. Najlepsza aplikacja, której nikt nie używa...jest bezużyteczna! Wiesz o co chodzi.Icon Library Bibliotekarze

Podobno książki i katalogi jadacie na śniadanie. Przetrząśniecie cały świat w poszukiwaniu interesujących danych, by w ten sposób pomóc pozostałym w zrozumieniu co jest ważne i ogólnie użyteczne.

Icon Stats Statystycy

TAK! JESTEŚCIE NAM BARDZO POTRZEBNI. Poważnie. Możemy dane znaleźć, wydobyć, zebrać i zwizualizować, ale potrzebujemy ludzi, którzy się przez nie przegryzą, aby to wszystko miało sens. Dołączajcie.

Icon Citizens Obywatele

Was potrzebujemy najbardziej. Gdyby nie Wy, to wszystko nie mogłoby się zdarzyć. Potrzebujemy pomysłów, wsparcia i sojuszy, aby ponieść to dalej.

Hackaton 2013!

Jak to działa?

Wszystkie hackatony pod szyldem Open Data Day spaja 5 głównych zasad.

Będą odbywać się w sobotę, 23 lutego

Mogą być duże lub małe, krótsze lub dłuższe, wedle potrzeby. Odbywają się tego samego dnia, co Random Hacks of Kindnesses Codesprint - sprawdzie co się dzieje u nich, bo oni też robią niesamowite rzeczy.

Powinny być otwarte

Społeczność open data w Ottawie przyciąga najróżniejszych ludzi, niektórzy przychodzą całymi rodzinami. W UK ludzie robią niesamowitą robotę przyciągając przeróżne grupy hackujących. Weterani hackerstwa wciąż to powtarzają: Im szerszy nasz ruch, tym silniejszy.

Każdy może zorganizować lokalne wydarzenie

Chcesz pomóc w organizacji w Twoim mieście, chcesz się włączyć? Zapisz się na liście zaznaczając odpowiednią lokalizację na wiki. Postarajmy się ograniczyć to jednego wydarzenia na jedno miasto, zbudować społeczność i zebrać ludzi razem.

Można hackować wszystko, co ma związek z otwartymi danymi

To może być lokalna lub globalna aplikacja, wizualizacja, propozycja standardu dla publicznych zbiorów danych, wydobywanie danych ze stron instytucji publicznych, aby udostępniać je innym lub nawet tworzyć własny katalog danych publicznych. Chcielibyśmy mieść kilka projektów, nad którymi mogliby pracować ludzie z całego świata - chodzi m.in. o tworzenie danych dla Random Hacks of Kindness projects oraz tworzenie usługi sieciowej Mapit dla Twojego kraju.

Wymienianie się pomysłami pomiędzy lokalnymi inicjatywami

Każdy lokalny hackaton powinien przygotować przynajmniej jedną prezentację, propozycję, projekt lub cokolwiek innego, czym możnaby się podzielić interaktywnie z przynajmniej jednym hackatonem organizowanym w innym mieście. Można to zrobić poprzez video stream, Skype, czat... cokolwiek, ale dajmy sobie nawzajem sygnał, że hackowanie trwa. Mogą pojawić się tu problemy typu: różnice strefy czasowej, języka, czy różnice kulturowe... ale ostatecznie jesteśmy w tym po to, aby rozwiązywać problemy, zróbmy więc tak, żeby działało.

Nie porywajmy się z motyką na słońce. Zorganizujmy wydarzenia tam, gdzie ludzie są skłonni się w nie zaangażować i postarajmy się zgrać wspólnie. Przede wszystkim chodzi o to, żeby budować świadomość, coś stworzyć i mieć przy tym trochę zabawy.

Czego się spodziewać

Będzie się działo dużo. Spodziewaj się więc, że:

  • Dowiedziesz się więcej na temat otwartych danych.
  • Dowiesz się co mogłyby zrobić Twoje lokalne i państwowe instytucje publiczne w kwestii uwalaniania danych.
  • Spotkasz i poznasz się z mnóstwem fajnych ludzi z Twojego miasta i całego świata.
  • Będziesz mógł wyrazić swoje opinie i pomysły wśród zainteresowanych nimi ludzi i mediów.
  • Dowiesz się więcej o powstających aplikacjach oraz będziesz mógł je wypróbować.
  • Otrzymasz wsparcie w konceptualizacji, tworzeniu, projektowaniu, promowaniu i testowaniu aplikacji.
  • Będzie zapewnione wprowadznie w temat wykorzystania otwartych danych.
  • Lokalne NGO włączą się w tenat wykorzystania otwartcyh danych
  • Będzie całkiem sporo zabawy.

Co przynieść

Cokolwiek! Przynieś laptopa, komórkę, fazery, etc. ale przede wszystkim: energię i otwarty umysł! Staramy się tak zorganizować hackaton, by każda pomoc była wykorzystana, więc możesz przynieść dowolne gadżety. Nie przejmuj się, jeśli nic nie przyniesiesz - i tak będziesz miał co robić.

Gdzie to się dzieje?

Sprawdź wiki, aby dowiedzieć się, gdzie organizowany jest najbliższy open data hackaton - jeśli nie ma takiego, zorganizuj go!

Pomoc dla organizatorów

Poza wiki, gdzie ludzie się organizują, jest również lista mailingowa Open Knowledge International która jest naszym punktem zbornym.

Włącz się w Open Data Hackaton już teraz

Pomysły na aplikacje

zawsze mile widziane. dodaj swoje do wiki tutaj.

Zbiory danych

Jeśli sądzisz, że znalazłeś interesujące dane, które mogłyby być podstawą aplikacji lub wizualizacji, dodaj je do wiki.

Wiki

jest w ciągłym rozwoju, ale wciąż potrzebuje pomocy. Wejdź do nas zacznij współtworzyć wiki dodając swoje imię do ludzi zainteresowanych pomocą w organizacji lub uczestnictwie w konkretnej lokalizacji, lub dodaj inne użyteczne informacje związane z tematem otwartych danych.

Porozmawiaj z nami

Chętnie przybijemy Ci piątkę, gdy się spotkamy, a póki co możesz się z nami skontaktować pod adresem:

Media

Skontaktuj się z lokalnym organizatorem w Twoim mieście... w pobliżu Ciebie są ludzie, którzy chcą rozmawiać o otwartych danych i o tym, co to znaczy dla demokracji, gospodarki i zaangażowania. Jeśli czujesz się naprawdę zagubiony, napisz maila a postaram się skontaktować Ciebie z właściwą osobą.

Organizatorzy

Sprawdź wiki kto jest inicjatorem w Twoim mieście (lub też Ty nim zostań).

To przedsięwzięcia wystartowało jako rezultat międzynarodowej burzy mozgów, w której brali udział m.in.: